Mäkký alebo tvrdý matrac? Ako si správne vybrať?

Kategória: Výber matraca


Obstarávate si nový matrac a chcete vybrať ten najlepší pre vás? Ponuka je skutočne bohatá, takže sa môže stať, že budete váhať. Pri voľbe druhu nového matraca býva rozhodujúcim kritériom jeho tvrdosť alebo naopak mäkkosť.

Budete pre kvalitný, pokojný a tvrdý spánok potrebovať matrac mäkší alebo tvrdší? Čo všetko by ste mali zvážiť a aký druh matraca bude vyhovovať vašim individuálnym potrebám?

Ako vybrať správny matrac? Základné informácie pre správnu voľbu nájdete práve v tomto článku.

Obsah:


Výber matraca - čo všetko zvážiť

Nie je tomu tak dlho, čo sa tvrdilo, že najkvalitnejší matrac, ktorý je dostatočne odolný a zdravý, je matrac veľmi tvrdý. To mohlo platiť v časoch, keď bol matrac vystužený jednoduchými pružinami a plnený napr. kokosovými vláknami a morskou trávou. Od týchto čias sa situácia zásadne zmenila, pri výrobe matracov sa využíva nepreberné množstvo materiálov a nových výrobných techník. Tvrdé matrace tak prestali byť najlepšou voľbou.


Ako sa teda v ponuke zorientovať?

Uvážte niekoľko základných kritérií. Ide predovšetkým o váš pocit - pri ležaní na novom matraci sa musíte cítiť pohodlne. Ďalej je nutné neopomenúť hmotnosť užívateľa, vek a zdravotný stav.

Všetky tieto parametre môžu zohrať svoju úlohu. Nemožno teda povedať všeobecne, či je prospešnejší tvrdý alebo mäkký matrac. Každý človek má inak stavané telo, a matrac by ho mal podoprieť tak, aby chrbtica bola pri ležaní na boku vodorovná, pri ležaní na chrbte v prirodzenej polohe. Svaly by mali byť uvoľnené.
 

Tvrdosť či tuhosť matraca - čo to znamená

Tvrdosť, inak tiež tuhosť, hrá jednu z najdôležitejších úloh pri výbere matraca. Má výrazný vplyv na kvalitu spánku a pohodlie majiteľa.

Rozlišujú sa 4 základné stupne tuhosti matraca.

Dospievajúci a menšie deti by vo všeobecnosti mali mať tvrdší matrac, s postupujúcim vekom sa potom vyberajú matrace mäkšie. Všetko však záleží na individuálnych nárokoch a zdravotnom stave jedinca. Tvrdosť matraca musí telu zabezpečiť dostatok odpočinku a priestor pre regeneráciu po dlhý čas po zakúpení.

Správne zvolená tvrdosť matracov zdravý spánok udržuje a súčasne predchádza bolestiam chrbtice, predovšetkým bolestiam v krížoch a brneniu nôh.

Jednoduchý test tvrdosti

Nie ste si istý, či vami zvolený matrac nebude príliš mäkký alebo tvrdý? Vhodnosť sa dá overiť jednoduchým testom, a nemusíte čakať, až nastanú ťažkosti v podobe bolestí chrbta, zatuhnutia svalov, bolesť bedier pri ležaní alebo bolesť bedier pri spaní na boku, stály pocit únavy a iné problémy súvisiace s nízkou kvalitou spánku.

Zvoľte ľahšiu cestu: 

  • Ľahnite si na matrac a telo zarovnajte vodorovne.
  • Potom skúste vsunúť dlaň ruky do medzery medzi chrbticou a matracom v časti krížov.
  • O pomoc pri tomto teste môžete požiadať aj inú osobu.

Ak bez problémov zasuniete celú dlaň, poprípade ak tu ešte zostane medzera, je jasné, že je pre vás tento matrac tvrdý. Ak sa ruka do priestoru vôbec nezmestí, je matrac príliš mäkký.

Matrac na spanie podľa stupňa tvrdosti

Základné stupňe tvrdosti matracov sú 4. Každá zo skupín má špecifické vlastnosti a je určená inému typu osôb. Ak by ste si neboli istý, či zvoliť tvrdší alebo mäkší matrac, môžete si zaobstarať taký, ktorý má jednu stranu mäkšiu a druhú tvrdšiu. Čo je pre jednotlivé skupiny tvrdosti charakteristické?

Prvá skupina - tuhosť matraca 1 je označenie pre tie najmäkšie matrace. Tie môžu byť latexové, z lenivej alebo studenej peny, u lacnejších variantov je použitý molitan na matrace. Takéto matrace na spanie sa dokážu dokonale prispôsobiť tvaru tela, pretože sú pružné a netvoria protitlak. Preto sú vhodné napríklad pre osoby dlhodobo ležiace, uvoľňujú svaly, neškodia pokožke a nevznikajú tak preležaniny. Veľmi obľúbené sú u chorých, starších ľudí a dávajú im prednosť predovšetkým ženy.

Druhá skupina - tuhosť matraca 2

Mäkké matrace nesú značku stupeň 2. Patria k najobľúbenejším druhom matracov. Ide o matrac z polyuretánu, zo studených pien, matrace pružinové alebo sendvičové. Latexové matrace iba niektoré, tie, ktoré boli skombinované s ďalšími materiálmi. Určené sú ženám aj mužom s váhou do 100 kg. Vďaka tomu, že sú tvrdšie, lepšie podporujú telo, netvoria protiklad a chrbtica je v rovine.

Tretia skupina - tuhosť matraca 3

Ide už o tvrdé matrace, poskytujúce výbornú oporu chrbtici. Tieto matrace môžu byť pružinové, sendvičové alebo profilované. Na skupiny matracov s tuhosťou č. 3 sa používa tuhšia polyuretánová pena, ktorá sa ďalej tvaruje, kokosové vlákno alebo hustejšia studená pena, ktorá kladie pri stlačení väčší odpor. Tieto matrace si volia mladší ľudia alebo tí, ktorí majú vyššiu hmotnosť. Užijú si ich najviac milovníci spania na tvrdšom podklade.

Štvrtá skupina - tuhosť matraca 4

Jedná sa o najtvrdšie matrace, o ktoré nie je tak veľký záujem u širokej verejnosti. Obľúbené sú predovšetkým u osôb s vysokou hmotnosťou, nad 100 kg. Tuhosť tu istí studená pena s vysokými objemami i hmotnosti. Tá je vytvarovaná do nopkov, ktoré telo masírujú a držia chrbticu v rovine. Lepšie prekrvená je aj pokožka. Materiál musí byť vysoko odolný, napríklad polyuretán. Používa sa tiež kokosové vlákno.

Zvláštna skupina - matrac s dvojitou tvrdosťou

Nie ste si istý zvolenou tvrdosťou alebo by ste chceli občas tvrdosť a mäkkosť meniť? Potom je pre vás riešením obstarať si matrac s dvoma stupňami tvrdosti. Každá strana matraca má inú tvrdosť a podľa situácie ju môžete len otočiť. Toho, že je jedna strana matraca mäkšia a druhá tvrdšia, sa dosahuje použitím vrstiev materiálov, ktoré majú odlišnú váhu i objem. Takéto matrace často volia manželia, ktorí majú o tuhosti matracov rozdielne predstavy.
 

Čo by ste mali vedieť o tvrdých matracoch

Ako sa dosiahne vysoká tuhosť matracov? Ide predovšetkým o materiály, ktoré sa pri výrobe používajú. K tým najdôležitejším patria kokosové vlákna, studená pena alebo RE pena. Tieto základy sa potom kombinujú s ďalšími materiálmi, takže sa ich kladné vlastnosti ešte zvýšia.

Matrace sú antialergické, vyrovnávajú tepelné rozdiely, odvádzajú vlhkosť a zaisťujú cirkuláciu vzduchu. Niektoré matrace ponúkajú aj ortopedické vlastnosti.

Než sa rozhodnete pre nadobudnutie tvrdého alebo mäkkého matraca, zvážte dôkladne ich prednosti i zápory. Na jednej strane získa vaše telo dôkladnú oporu, ale na druhej strane je na niektorej časti tela vyvinutý veľký tlak, čo prináša nepríjemné a až bolestivé pocity.

Komu sú tvrdé matrace určené

Kto by si mal zaobstarať tvrdý matrac? Určite každý, kto má problémy s chrbtom alebo má vyššiu váhu. Je vhodný aj pre tých jedincov, ktorí často spia na bruchu alebo na chrbte. Udržia chrbticu v prirodzenej polohe, uľavia telu počas spánku. Preto bývajú označované tiež ako ortopedické matrace.

Kedy je pre vás tvrdý matrac nevhodný? Keď sa budete v noci budiť, prevaľovať sa a budú vás bolieť boky, chrbát alebo chrbtica v oblasti krku, budete mať pocit tŕpnutia v rukách alebo v nohách, budete ťažko hľadať zodpovedajúcu polohu pre spanie.

Výhody a nevýhody mäkkých matracov

Ak zvolíte príliš mäkký matrac, bude sa telo do matraca boriť a vy môžete mať problémy s chrbtom. Chrbtica nie je dostatočne podopretá, ťažko sa otáča, svaly neodpočívajú a človek sa často budí. Ak ešte použijete vyšší vankúš, bude vás bolieť aj krčná chrbtica.

Pre každodenný odpočinok sú preto nevhodné molitanové matrace, ktoré sú síce lacnejšie, ale rýchlo sa poškodia a telu neposkytnú správnu oporu. Lepšou voľbou sú matrace z pamäťovej peny alebo latexu, ktoré sa dokonale prispôsobujú, pôsobia dobre na pokožku a umožňujú uvoľnenie svalov.

Ak sa materiály kombinujú, možno vytvoriť sendvičové matrace, ktoré uľavujú i kĺbom. Prechodom medzi mäkkými a tvrdými matracmi sú matrace zložené z mäkších a tvrdších vrstiev. Materiálom môže byť aj kokos alebo tvrdená pena, ktoré tvoria vnútornú tvrdú vrstvu. Sú tuhšie, ale súčasne aj prispôsobivé. Chrbticu udržia v správnej polohe.

Dôležitú úlohu zohráva váha

Veľmi dôležitú úlohu pri voľbe matraca hrá tiež váha užívateľa. Preto sa u matracov uvádza maximálna nosnosť. Určite zvoľte nosnosť vyššiu, než je vaša skutočná váha, inak by sa matrac čoskoro preležal. Záleží aj na tvare postavy. Aby ste mali dokonalú oporu tela po celú noc, potrebujete taký materiál, ktorý bude podporne pracovať a optimálne striedať tlak a pokles. Pre každú váhu aj postavu možno nájsť špecifický druh matraca.

Tvrdosť voľte aj podľa polohy pri spaní
Pre výber správnej
tvrdosti matraca je dôležité aj to, v akej polohe radi spíte. Pre každú polohu existuje správna tvrdosť matraca.

  • Ak spíte najmä na bruchu, potrebuje vaše telo patričnú oporu po celej dĺžke. Ak by sa  telo v strednej časti prehlo, chrbtica by sa zakrivila a po precitnutí by ste cítili bolesti chrbta. Pri spánku na bruchu by sa nemal používať vankúš, alebo len tenký, aby sa nadmerne nezaťažoval krk.
     
  • Ak spíte najmä na chrbte, potrebujete podporu a tvrdú podložku. U príliš mäkkých matracov sa na tele vytvoria tlakové body, chrbtica je napnutá, čo vedie k problémom s chrbtom. Prirodzenú polohu zaistia práve tvrdšie matrace.
     
  • Pri spánku na bokoch sa zaťažujú rôzne časti matraca, nohy sa pohybujú, telo sa otáča. Preto je vhodný mäkký alebo stredne tvrdý matrac. Ten sa telu prispôsobí, ale súčasne ho aj podoprie. K zdravému a kvalitnému spánku na chrbte a boku vám pomôže tiež vhodný vankúš. Bez tejto súhry by ste čoskoro pocítili bolesti ramien, krku i chrbta.


Najnovšie články v kategórii: Výber matraca

Veľký partnerský matrac vs. dva samostatné - čo je lepšia voľba?

Kategória: Výber matraca

Správny matrac je kľúčový k pohodlnému, kvalitnému spánku aj zdraviu. Rozhodnutie medzi veľkým partnerským alebo dvoma samostatnými matracmi záleží na preferenciách a praktickosti.

Čítať viacej
Ako vybrať ideálnu posteľ a rošt pre seniora?

Ako vybrať ideálnu posteľ a rošt pre seniora?

Kategória: Výber matraca

Vyberanie postele a roštu pre seniora nie je len o komforte, ale aj o bezpečí a podpore zdravia.

Čítať viacej

Lucidné snívanie - dobrodružstvo v spánku, ktoré musíte zažiť

Lucidné snívanie - dobrodružstvo v spánku, ktoré musíte zažiť

Kategória: Výber matraca

Zaujala vás problematika snov a snívania? Potom vás určite bude zaujímať, čo je to lucidné snívanie. Ide totiž o veľmi zvláštny jav, ktorý umožňuje prežívať vedomé snívanie.

Čítať viacej
Doručenie do 3 dní
u produktov z nášho vlastného skladu
Produkty na mieru
veľký výber atypických rozmerov
Doprava zadarmo
u vybraných produktov
21 kvalitných značiek
Slovenská republika, Česká republika, Nemecko, Taliansko