Ako dlho by mali deti spať?
Kategória: Čo by vás mohlo zaujímať
Spánok - jednoduché slovo, ktoré má však pre ľudský život nesmierny význam. Spánok nie je len odpočinkom, ale aj tým, čo ovplyvní ďalšie biologické procesy v ľudskom tele. Zvlášť dôležitý je pre deti, ktoré potrebujú oveľa viac spánku ako dospelí ľudia. A aj keď majú väčšie množstvo príležitostí kedy spať, často sa namiesto potrebného odpočinku chcú hrať alebo sa venovať iným činnostiam. Rodičia si potom zúfajú a trápia sa predstavou, že nedostatok spánku sa podpíše na vývoji ich dieťatka.
Ako to teda je so spánkom u detí a ako dlho by vlastne dieťa malo spať? Ako sa mení dĺžka spánku podľa veku? Než sa budeme venovať tomu, koľko času je pre detský spánok optimálne, povedzme si niečo o tom, prečo je dostatočné spanie také dôležité.
Obsah:
- Spánok má vplyv na rast detí
- Spánkový režim
- Spánok detí - tabuľka
- Ako dlho spí novorodenec
- Spánok ročného dieťaťa
- Optimálna dĺžka spánku pre predškolákov
- Dĺžka spánku u školákov
Spánok detí ovplyvňuje ich rast
Dostatočná doba spánku u detí je dôležitá najmä pre ich ďalší rast. Hlboký spánok ovplyvňuje nielen pohodu ďalšieho dňa, ale telo v noci produkuje aj rastový hormón. Jeho najväčšie množstvo sa vytvára v čase pred polnocou a tvorba trvá asi dve hodiny od doby, keď dieťa zaspalo.
Deti, ktoré sú v období rastu, musia chodiť spať včas a rozhodne by nemali ponocovať. Pokiaľ by deti boli príliš dlho hore, nemali by pravidelný rytmus spánku.
Spánkové cykly ovplyvňuje práve tento rytmus, dieťa môže mať spomalený rast a prípadne aj niektoré vývojové poruchy. Vnútorné orgány nie sú aktívne v správnom čase, telo nemusí fungovať tak, ako by malo. Nespavosť u detí môže narušiť aj správnu činnosť nervovej sústavy a mozgu.
Pravidelný spánkový režim je dôležitý v každom veku
Dospelý človek vo všeobecnosti potrebuje menej spánku, ale malé deti dokážu prespať skoro celý deň. Spánok bábätiek sa skracuje s pribúdajúcim vekom, je rozdiel medzitým ako dlho spí novorodenec, a tým, koľko hodín spánku potrebuje 5 mesačné bábätko.
Spánok ročného dieťaťa by mal trvať ešte takmer 15 hodín denne, avšak ideálna doba spánku dieťaťa školského veku je už výrazne kratšia. Dôležitá je aj kvalita spánku. Tú ovplyvníte pravidelnou dobou, kedy sa dieťa k spánku ukladá, harmonickým a pokojným prostredím a samozrejme tiež vhodnou zodpovedajúcou posteľou, kvalitným matracom, roštom a pohodlnými lôžkovinami.
Pozor aj na osvetlenie, dôležitá je nielen doba spánku, ale aj zatemnenie. Melatonín, spánkový hormón, ovplyvňujúci zaspávanie aj rytmus spánku, sa najviac tvorí v tme.
Aká je doba spánku detí v rôznych obdobiach vývoja
Ako dlho by malo dieťa spať v rôznych vývojových obdobiach? Prehľad nájdete v nasledujúcej tabuľke.
Spánok detí - tabuľka
Vekové obdobie | Počet hodín spánku |
novorodenec | 14-18 hodín |
batoľa | 12-15 hodín |
dieťa predškolského veku | 9-12 hodín |
dieťa školského veku | 8-10 hodín |
tínedžer | 8-10 hodín |
dospelý | 6-8 hodín |
Koľko hodín spánku potrebuje práve vaše dieťa? Aj potrebná doba spánku je individuálnou záležitosťou, ale mala by sa pohybovať v rozmedzí uvedených časov. Pozrime sa teda na jednotlivé vekové kategórie podrobnejšie.
Ako dlho spí novorodenec
Ako má spať novorodenec? To je otázka, ktorú si kladie mnoho rodičov. Už od novorodeneckého veku je potrebné dieťa navykať na pravidelný režim, aj keď to spočiatku môže byť ťažké. V tomto období je dôležité pokojné a harmonické prostredie. Mamička môže chodiť spať spolu s bábätkom, čo so sebou prináša jednoduchšiu starostlivosť a dojčenie.
2 mesačné bábätko by si už malo začať navykať na pravidelný spánok v noci, aj keď sa bude budiť na dojčenie, a na spánok po obede. Rovnaké pravidlo platí aj v ďalšom období, pre 3 mesačné bábätko aj 4 mesačné bábätko. Dôslednosť sa oplatí, už spánok 5 mesačného bábätka môže byť pravidelný. Každé dieťa je však iné.
Ako teda uspať novorodenca a ako všeobecne uspať dojčatá? Zavádzajte postupne rituály pre spánok bábätka. Dávajte dieťa do postieľky v rovnaký čas, doprajte mu cez deň dostatok čerstvého vzduchu, cvičte s bábätkom a meňte mu polohy. Mamičky často váhajú, od kedy dávať bábätko na bruško. S tým je možné začať už od jedného mesiaca.
Metódou, ako navodiť hlboký spánok, môže byť aj biely šum pre bábätká. Nepokojný spánok bábätka totiž môže spôsobiť prílišné ticho, pretože bábätká boli z maternice zvyknuté na určitý ruch. Biely šum znamená monotónny zvuk, ktorý bábätko upokojí.
Aký má byť spánok ročného dieťaťa
Vo veku batoľaťa je potrebné byť dôsledný a dodržiavať pravidelnosť nastaveného spánkového režimu. Batoľa stále potrebuje spať až 15 hodín, a malo by spať ako v noci, tak po obede.
V tejto dobe tiež bude potrebovať inú postieľku než novorodenec, a určite sa oplatí aj nový pohodlný detský matrac, ktorý už môže mať veľkosť klasického lôžka 90x200cm, a tiež detské lôžkoviny. Výber detského matraca je pre zdravý spánok dieťaťa dôležitý.
Čo však robiť, keď dieťa nechce spať? Ako uspať ročné dieťa? Dbajte na spánkovú hygienu:
- izbičku vyvetrajte,
- dieťa pred spaním upokojte,
- môžete mu rozprávať alebo spievať,
- zaistite dokonalé zatemnenie, avšak ak by sa dieťa bálo, môže dostať nočnú lampičku.
Dostatok spánku je v tomto veku nesmierne dôležitý, dieťa by mohlo byť nasledujúci deň unavené a mrzuté a mohlo by si obrátiť režim spánku. Tieto zásady potom platia aj v ďalších obdobiach vývoja.
Dostatok spánku pre dieťa predškolského veku
Ukladanie na spánok by u predškolského dieťaťa malo prebiehať v pokoji. Môže sa pozrieť na rozprávku, vykúpať sa a pripraviť na spanie v obvyklom čase. Do svojej detskej postele dostane hračku a rodičia si s ním poprajú dobrú noc, napríklad po prečítaní alebo rozprávaní rozprávky.
Miestnosť na spánok by mala byť izolovaná od hluku z okolia a dobre vyvetraná. Posteľ by mala mať vhodnú veľkosť a byť na takom mieste, kde sa dieťa bude cítiť pohodlne aj bezpečne.
Pozor na nadbytok obľúbených plyšákov a rôznych vankúšikov. Izbička dieťaťa by mala byť útulná a malo by sa v nej cítiť príjemne. Na noc je potrebné izbičku vždy upratať. Ak má dieťa obavy z tmy, je vhodná malá lampička s nočným svetlom.
Školáci a tínedžeri majú zvýšenú potrebu spánku
Deti v školskom veku a tínedžeri potrebujú spať viac. Ide o ďalšie vývojové obdobie, kedy navyše musia vyvíjať náročnejšie činnosti. V telách prebiehajú hormonálne procesy, pretože prechádzajú výraznými zmenami. 10 hodín spánku denne nie je žiadnou výnimkou. Trvajte na pravidelnom čase, keď dieťa pôjde spať, aj keď nie je jednoduché tínedžera donútiť prerušiť obľúbené činnosti a odobrať sa do postele.
Aj pre tento vek je dôležité pokojné prostredie bez hádok a výčitiek, takže riešenie rôznych rodinných problémov odložte na dennú dobu. Večer by deti školského veku a tínedžeri nemali ani sledovať nevhodné a strašidelné filmy a hrať náročné a dlhé počítačové hry. Modré svetlo z monitora, televíznej obrazovky alebo displeja telefónu navyše brzdí tvorbu spánkového hormónu a spánok potom neprináša požadovaný odpočinok.
Najnovšie články v kategórii: Čo by vás mohlo zaujímať
Študentská izba - ako zariadiť ideálne miesto na štúdium aj odpočinok?
Kategória: Čo by vás mohlo zaujímať
Ako správne sedieť pri počítači a zbaviť sa bolesti chrbta?
Kategória: Čo by vás mohlo zaujímať
Pracujete pri počítači a máte problémy s krčnou chrbticou a bolesťami chrbta? Poradíme vám, ako pri PC správne sedieť a ako si pracovné miesto nastaviť.
Problémy so spánkom riešte v spánkovom laboratóriu
Kategória: Čo by vás mohlo zaujímať
Čo sa ale deje, keď spánok prestáva byť kvalitný? Keď nás trápi nespavosť, chrápanie narúša partnerský pokoj, alebo sa cítime neustále unavení? Potom nastáva chvíľa, kedy je potrebné vydať sa za odborníkov a zvážiť návštevu spánkového laboratória.