Problémy so spánkom riešte v spánkovom laboratóriu
Kategória: Čo by vás mohlo zaujímať
Spánok je základným kameňom nášho zdravia a pohody. Či už sa jedná o dobíjanie energie po náročných dňoch alebo o ukladanie spomienok a posilňovanie mozgových funkcií, kvalitný spánok je pre nás absolútne nevyhnutný.
Čo sa ale deje, keď spánok prestáva byť kvalitný? Keď nás trápi nespavosť, chrápanie narúša partnerský pokoj, alebo sa cítime neustále unavení? Potom nastáva chvíľa, kedy je potrebné vydať sa za odborníkmi a zvážiť návštevu spánkového laboratória. Neviete, čo je spánkové laboratórium, s čím vám môže pomôcť, ako prebieha vyšetrenie, liečenie a kde spánkové laboratórium hľadať?
Obsah:
- Čo je to spánkové laboratórium?
- Pre koho je určená
- Kedy navštíviť spánkové laboratórium?
- Ako prebieha vyšetrenie
- Zásady spánkovej hygieny
- Kde nájdete spánkové laboratórium?
Čo je to spánkové laboratórium?
Spánkové laboratórium je klinické zariadenie s najmodernejšími technológiami určenými na diagnostiku a liečbu porúch spánku. Pod vedením skúsených lekárov a technikov tu pacienti trávia noc, počas ktorej monitorujú ich mozgové vlny, srdcovú frekvenciu, dýchanie a ďalšie fyziologické funkcie. U niektorých porúch je možné aj ambulantné prístrojové vyšetrenie a diagnostika a pacient tu nemusí zostať cez noc.
Komu je spánkové laboratórium určené
Medzi najčastejšie problémy, s ktorými do spánkového laboratória prichádzajú pacienti, patrí spánkové apnoe, čo je opakované prerušenie dýchania počas spánku, ktoré vedie k nekvalitnému spánku a dennej únave. Práve pri spánkovom obštrukčnom apnoe platí, že preventívne vyšetrenie môže túto poruchu odhaliť a je začatá liečba.
Tak je možné zabrániť nárastu vysokého krvného tlaku, čo môže viesť k infarktu alebo mozgovej mŕtvici. V spánkovom laboratóriu sa diagnostikuje a navrhuje liečba narkolepsie, teda náhlych záchvatov ospalosti a straty spánkového napätia, nespavosti, syndrómu nepokojných nôh a porúch cirkadiánneho rytmu.
Kedy sa vydať do spánkového laboratória
Váhate, či sa máte objednať do spánkového laboratória? Vyšetrenie by ste mali absolvovať vtedy, ak sa domnievate, že trpíte niektorou zo spánkových porúch či chronickou nespavosťou, s ktorou vám nepomohla ani zmena životného štýlu a dôsledná spánková hygiena.
Pokiaľ dlhodobo hlasno chrápete, môže sa jednať práve o spánkovú apnoe. Vyšetrením rozhodne nič nepokazíte, prevencia ťažkostí je tu úplne na mieste. Vo väčšine spánkových laboratórií sú vyšetrenia a liečba hradené zo zdravotného poistenia, v niektorých súkromných zariadeniach si budete musieť priplatiť.
Ako prebieha vyšetrenie v spánkovom laboratóriu?
Pred samotným vyšetrením absolvujete úvodnú konzultáciu s lekárom, ktorý s vami preberie vaše spánkové problémy a vykoná základné vyšetrenie. Pokiaľ sa u vás preukáže podozrenie na poruchu spánku, budete odoslaní na polysomnografiu, čo je komplexné vyšetrenie trvajúce celú noc. Počas polysomnografie vám na telo umiestnia senzory, ktoré budú sledovať vaše mozgové vlny, srdcovú frekvenciu, dýchanie, pohyby končatín a hladinu kyslíka v krvi. Zároveň budete natáčaní na kameru, aby lekári mohli pozorovať vaše správanie počas spánku.
Inou možnosťou je zapožičanie meracieho prístroja domov, kedy bude váš spánok meraný v domácom prostredí. Sledovaná bude vaša mozgová aktivita, srdcový tep, hladina kyslíka v krvi, dych a pohyby očí a končatín.
Získané dáta sa potom vyhodnotia a na základe výsledkov stanoví lekár vhodnú liečbu. Tá môže zahŕňať lieky, zmeny životného štýlu, kognitívno-behaviorálnu terapiu alebo CPAP terapiu (v prípade spánkového apnoe).
Pokojný spánok, to je aj spánková hygiena a kvalitné vybavenie
Je dôležité uvedomiť si, že spánkové laboratórium je len jedným z dielikov skladačky. Na dosiahnutie pokojného a regeneračného spánku je nutné dodržiavať zásady spánkovej hygieny. To znamená predovšetkým pravidelný spánkový režim.
- Choďte teda spať a vstávajte každý deň v rovnakom čase, aj cez víkend.
- Pred spaním relaxujte, vyhnite sa elektronike a stresovým aktivitám v hodinách pred spaním. Venujte sa skôr čítaniu, meditujte alebo si dajte relaxačný kúpeľ.
- V spálni udržujte tmu, chlad a ticho.
- Doprajte si pohodlný matrac a vankúš.
- Vyhnite sa kofeínu a alkoholu pred spaním.
- Pravidelný pohyb podporuje zdravý spánok. Vyhnite sa však cvičeniu tesne pred spaním.
Okrem dodržiavania spánkovej hygieny zohráva dôležitú úlohu aj kvalitné vybavenie pre spánok. Investujte do pohodlného matraca, ktorý bude zodpovedať vašim potrebám a preferenciám. Nezabudnite ani na vankúš a lôžkoviny, ktoré zaistia optimálnu podporu a pohodlie počas spánku. Významnú úlohu zohráva aj rám a rošt postele. Ak sú už staršie a vŕzgajú, sú poškodené alebo nestabilné, oplatí sa investícia do novej postele s kvalitnejším roštom a matracom.
Kde je možné nájsť spánkové laboratórium?
Chceli by ste absolvovať vyšetrenie v spánkovom laboratóriu, ale neviete, kde ho hľadať? Má ich väčšina krajských alebo väčších miest. Kompletný zoznam akreditových spánkových centier a laboratórií nájdete tu.
Najnovšie články v kategórii: Čo by vás mohlo zaujímať
Ako správne sedieť pri počítači a zbaviť sa bolesti chrbta?
Kategória: Čo by vás mohlo zaujímať
Pracujete pri počítači a máte problémy s krčnou chrbticou a bolesťami chrbta? Poradíme vám, ako pri PC správne sedieť a ako si pracovné miesto nastaviť.
Lucidné snívanie - dobrodružstvo v spánku, ktoré musíte zažiť
Kategória: Výber matraca
Zaujala vás problematika snov a snívania? Potom vás určite bude zaujímať, čo je to lucidné snívanie. Ide totiž o veľmi zvláštny jav, ktorý umožňuje prežívať vedomé snívanie.
Aký matrac uľaví pri kyfóze?
Kategória: Čo by vás mohlo zaujímať
Zdravie chrbta a chrbtice je nesmierne dôležité, ale často ho podceňujeme, až kým sa nás nedotkne nejaký problém.