Kvalitu spánku ovplyvňuje i správna poloha počas spania
Kategória: O spaní
Jedným z faktorov, ktorý významne ovplyvňuje naše zdravie, je výdatný spánok. Pre jeho kvalitu nie je dôležitá len jeho dĺžka, ale aj polohy, ktoré sme si obľúbili a ktoré v priebehu spánku zaujímame.
V čase spánku prechádza regeneráciou telo, srdce i mozog, obnovuje sa činnosť svalov, tráviacej sústavy a všetkých orgánov nevyhnutných pre bezchybné fungovanie organizmu.
Nezabúdajme na to, že ležaním a spánkom strávime približne tretinu života a určite sa nechceme prebúdzať stuhnutý, s bolesťami v chrbte a mať preležaný krk. Ako teda spánok ovplyvňujú polohy pri spaní? Počas spania však nemôžeme telo vedome riadiť, preto nemožno príliš upravovať ani jeho polohu. Dobrým pomocníkom môže byť matrac. Správny výber matraca napomáha pri udržaní tela vo vhodnej prirodzenej polohe a obmedzuje rušivé momenty.
Obsah:
- Tiež ste ráno unavený a polámaný
- Najčastejšie polohy pri spánku
- Spanie na chrbte
- Spanie na boku
- Poloha klbko
- Spanie na bruchu
Čo sa deje s telom pri spaní
Zobúdzate sa ráno plný energie a elánu alebo ste unavený a polámaný, aj keď ste spali dostatočne dlho? Príčinou môže byť práve nesprávna poloha tela pri spánku. V priebehu spánku sa človek otáča a mení polohu 30-45x. Toľkokrát sa presúva celá váha tela, takže aj počas spánku je vydávané značné množstvo energie.
Väčšinou vystriedame viac polôh, jedna je však dominantná. Nemusí to byť poloha, v ktorej zaspávame. Nemožno presne povedať, ktoré polohy sú najlepšie a ako správne ležať, jedná sa o značne individuálnu záležitosť.
Ako správne spať? Aké sú vlastne jednotlivé polohy spánku? Polôh a ich druhov je veľa, priblížme si aspoň tie základné.
Najčastejšie polohy pri spánku
Každý človek má svoju kombináciu polôh. Pohybuje sa nielen telo, ale aj ruky a nohy. Pre zjednodušenie sa hovorí o základných polohách, ktoré sa pri spánku vyskytujú najčastejšie.
O ktoré polohy sa jedná? Ide o spanie:
- na bruchu
- na chrbte
- na boku
- v embryonálnej polohe (poloha klbko)
V týchto základných polohách a ich variantoch spia vlastne všetci ľudia. Každá poloha má svoje výhody aj nevýhody, u niektorých polôh nevýhody prevažujú. Pomáhať môžu rôzne pomôcky na spanie. Zamyslenie sa nad tým, ako spíme, a pokúsiť sa o prípadnú korekciu je cestou k tomu, ako zdravo spať.
Spanie na chrbte prináša najviac výhod
Poloha na chrbte je označovaná ako najlepšia poloha zdravého spánku. Zdravý krk aj chrbtica v optimálnej polohe sú najvýznamnejšími bonusy tejto pozície. Priaznivý je taký spánok aj pre tých, ktorí majú problém s trávením. Žalúdok je nižšie než ústa a žalúdočná kyselina sa tak nemôže vracať do úst. Je možné aj pohodlné spanie bez vankúša.
Spanie na chrbte preferujú tiež ženy, v tejto polohe je uvoľnená pleť, takže je nižšia možnosť vzniku vrások. Prsia majú prirodzenú oporu, nenamáhajú sa a uchovávajú si pevnosť. Ak však patríte k ľuďom, ktorí chrápu, nebude pre vás táto poloha vhodná, chrápanie sa na stenách stáva intenzívnejším a ruší ako spiaceho, tak i jeho okolie.
Ako sa naučiť spať na chrbte? Skúste v tejto polohe zaspávať, vaše telo si však v noci môže polohu samo zmeniť. Niektorí jedinci v tejto polohe môžu cítiť bolesti chrbta v noci, najmä ak sa poloha nemení.
K najlepším polohám patrí spanie na boku
Poloha na boku patrí k zdravším pozíciám pri spánku. Nie je síce tou úplne najlepšou, ale stále je to lepší variant ako niektoré ďalšie. Prináša výhody ľuďom, ktorí sa nemôžu naučiť spať na chrbte. Chrbtica zostane v optimálnej polohe, rovnako ako krčná chrbtica. Dôležité je obstarať si vhodný vankúš. Ideálny je anatomický vankúš pre spanie na boku.
Aj ľudia s tráviacimi ťažkosťami túto polohu ocenia, žalúdok je nižšie než ústa a žalúdočnej kyseliny sa nemôžu traktom pohybovať. Pri nemennej polohe sa môže objaviť bolesť v boku, častá býva bolesť v pravom boku a chrbte.
Spanie na boku sa odporúča ako ideálna poloha pre budúce mamičky, obzvlášť na ľavej strane, aby bol podporený krvný obeh. Ako spať v tehotenstve? To býva pre tehotné ženy oriešok. Spanie na bruchu v tehotenstve nie je odporúčané a poloha na chrbte nemusí mamičke vyhovovať. Záporom tohto variantu môže byť bolesť v bokoch, väčšie riziko vzniku vrások a povolené prsia.
Embryonálna poloha - klbko
Chrápete? Potom je pre vás táto pozícia tou správnou polohou. Je odporúčaná tiež ženám, pre ktoré spánok na bruchu v tehotenstve nie je vhodný. Chrbát a krčná chrbtica nemajú tú správnu pozíciu, ak ešte prehnete kolená nahor a bradu dole, zaťažíte značne ako krk, tak chrbát. Je potom možné pociťovať bolesti, zaťažujete i pleť, takže sa tvoria vrásky a povoľujú prsné svaly.
Navyše je obmedzené dýchanie. Ak u vás prevažuje táto poloha, je dobré niekoľkokrát za noc pretiahnuť nohy a dostať sa aspoň na chvíľu do polohy na boku.
Oplatí sa zaobstarať si anatomický vankúš, krk aj hlava tak dostanú potrebnú oporu.
Najmenej vhodnou polohou je spanie na bruchu
Spanie na bruchu nemá veľa výhod. Obmedzuje chrápanie a môže zlepšiť trávenie, to je však všetko. Rozhodne sa neodporúča ležanie na bruchu v tehotenstve. Nevhodná poloha chrbtice môže byť príčinou rôznych bolestí, môže ísť napríklad o bolesť v boku na ľavej strane alebo bolesti chrbta.
Zvyšuje sa tlak na kĺby a svaly. Tvár na vankúši je stlačená a vyvíja sa tlak na krčnú chrbticu, čo môže spôsobiť celý rad ďalších problémov. V tejto polohe vzniká najviac vrások, pretože tvár tlačí veľkou plochou na vankúš a rovnako pôsobí celá váha tela na poprsie. Dôležité je dbať na pohyb, pokrčenie kolien a je možné použiť vankúš pod brucho a boky, uľaví sa tak chrbtici v časti bedier.
A ako spíte vy?
Prebúdzate sa ráno neoddýchnutý a rozlámaný? Potom zvážte, či spíte na vhodnom kvalitnom matraci a zamerajte sa na polohu spánku. Nedajte sa pomýliť vlastnou predstavou o tom, v akej polohe spíte. Môžete niekoho požiadať, aby vás v spánku kontroloval, alebo sa natočte na video. Sami zistíte, že nedodržiavate rovnakú polohu po celú noc. Ak u vás prevažuje nesprávna poloha spánku, pokúste sa ju zmeniť.
Pri zaspávaní zaujmite pozíciu s rovnou chrbticou a uvoľnite všetky svaly. Novú pozíciu sa síce hneď nenaučíte, ale snáď sa vám podarí vykompenzovať aspoň časť problémov.
Najnovšie články v kategórii: O spaní
Problémy so spánkom riešte v spánkovom laboratóriu
Kategória: Čo by vás mohlo zaujímať
Čo sa ale deje, keď spánok prestáva byť kvalitný? Keď nás trápi nespavosť, chrápanie narúša partnerský pokoj, alebo sa cítime neustále unavení? Potom nastáva chvíľa, kedy je potrebné vydať sa za odborníkov a zvážiť návštevu spánkového laboratória.
Overené spôsoby, ako uspať bábätko
Kategória: O spaní
Uspávanie bábätiek môže byť pre niektorých rodičov nočnou morou. Našťastie existuje mnoho spôsobov, ako vášmu dieťatku uľahčiť zaspávanie a ako mu zaistiť pokojný a zdravý spánok.
Ako spolu súvisí šťastie a spánok?
Kategória: O spaní
Vedecké štúdie a osobné skúsenosti nám jednoznačne ukazujú, že kvalita spánku má hlboký a často zásadný vplyv na naše pocity šťastia a celkovú kvalitu života.