Nočné potenie - príčiny a tipy ako zabrániť nočnému poteniu
Kategória: O spaní
Prepotené pyžamo, nepríjemný zápach potu, vlhké vlasy, vankúš, posteľná bielizeň aj matrac. Zažívate takýto pocit každú noc? Nočné potenie môže byť naozaj veľmi nepríjemné a môže vás pripraviť o kvalitný spánok. Aké sú príčiny nadmerného potenia v noci a o čom nadmerné potenie vypovedá?
Potenie je zdravé a prirodzené
Väčšina z nás vníma potenie ako niečo nepríjemné a neprirodzené. Vlhké ruky, lesknúce sa čelo a mokré škvrny v podpazuší nie sú zvlášť v spoločnosti prijateľné. Potenie je však prirodzené a zdravé, pomáha udržovať stabilnú teplotu tela a chráni nás pred jeho prehriatím.
Potenie sa odborne označuje aj ako hidróza. Pot je výlučok ekrinných a apokrinných potných žliaz. Tieto žľazy vylučujú rozdielny typ potu s odlišnou funkciou:
ekrinné žľazy |
apokrinné žľazy |
|
funkcia | vylučovacia, termoregulačná | pachové žľazy |
farba | číra | mliečne biela |
konzistencia | vodnatá | lepkavá |
zloženie | voda, soli, stopové prvky a močovina | voda, bielkovina, tuky |
Apokrinné žľazy sa nachádzajú prevažne v podpazuší, v slabinách a v okolí bradaviek. K ich aktivácii dochádza až počas puberty, čo vysvetľuje, prečo spotené deti nezapáchajú. Pot z týchto žliaz obsahuje bielkoviny a tuky, ktoré sú lákadlom pre baktérie, ktoré žijú na povrchu kože. Rozkladom týchto zložiek vzniká práve spomínaný zápach.
Potíme sa úplne všetci a úplne každý deň, ale i napriek tomu každý trochu inak. Na potenie má vplyv napríklad vek, pohlavie, aktivita, ktorú práve robíme, ale aj náš jedálny lístok. Podľa prieskumov sa muži potia až dvakrát viac ako ženy. U oboch pohlaví sa potenie znižuje s vekom. Denne je naše telo schopné vytvoriť až 0,5 - 1 liter potu.
-
Termoregulačné potenie - ide o klasické ochladenie tela a orgánov. Najčastejšie nastáva pri námahe alebo vysokých teplotách. Pri termoregulačnom potení sa často nespotíte hneď, ale pot prichádza až po určitej chvíli.
- Emocionálne potenie - strach, stres alebo dokonca aj radosť môže vyvolať emocionálne potenie. Potenie sa najviac prejavuje v podpazuší a na dlaniach. Mokrý môžete byť aj v priebehu niekoľkých sekúnd. Pot, ktorý vzniká pri strese, obsahuje spravidla viac látok, ktoré rozkladajú baktérie, a preto môže byť jeho zápach výraznejší.
Extrémne potenie - nadmerné potenie v spánku nepodceňujte
Potenie je prirodzené a pre naše telo i prospešné, problém ale prichádza vo chvíli, keď je potenie nadmerné. Najmä ak sa jedná o potenie v noci, teda bez fyzickej námahy. Potenie je určitý signál tela, ktorý v žiadnom prípade neprehliadajte.
Ak vaše nadmerné potenie pri spánku nie je spôsobené pobytom v teplej nevetranej miestnosti a trvá dlhodobo, poraďte sa so svojím lekárom. Nadmerné nočné potenie môže mať úplne banálne príčinu, ale tiež môže byť aj signálom pre závažné ochorenie. Na základe odberu krvi by mal lekár získať prvotné informácie o vašom zdravotnom stave a prípadnom zápale v tele.
Termoregulačná prikrývka a vankúš Outlast je výborná na zmiernenie prehriatia vďaka jedinečnému materiálu Outlast® zašitom v poťahu prikrývky, ktorý prebytočné teplo odvádza a tým zmierňuje prejavy nadmerného potenia.
Pomocníkom sa môžu stať aj chladivé gelové vankúše ako napríklad vankúš Dual Clima.
Matrace Tempur s chladivým poťahom môžu poskytnúť úľavu: ktorýkoľvek je možné objednať v prevedení s chladivým Smarcool poťahom.
Nočné potenie príčiny
Pokiaľ je potenie pri spaní naozaj pravidelné, skúste sa zamyslieť nad vaším životným štýlom. Došlo v poslednej dobe vo vašom živote k nejakej zmene? Potíte sa tiež veľa aj cez deň? Máte nejaké večerné rituály, ktoré by mohli nočné potenie spôsobiť? Môžete prísť na to, že potenie počas spánku spôsobuje malá banalita, ktorú stačí zmeniť.
Choroba
Nadmerné potenie pri spánku je symptómom pre mnoho ľahkých, ale aj vážnych ochorení. Nočné potenie je najčastejšie spôsobené horúčkou, čo je prirodzená obrana nášho tela proti infekcii. Nadmerné potenie v noci sprevádza aj celý rad iných ochorení ako napríklad:
- Porucha štítnej žľazy – zvýšená funkcia štítej žľazy tzv. hypertyreóza vedie k nadmernému poteniu počas dňa i noci. Ochorenie štítnej žľazy sprevádzajú ďalšie typické príznaky ako tras, hnačka, úbytok hmotnosti, únava, nespavosť a ďalšie.
- Menopauza a perimenopauza - je najčastejšou príčinou nočného potenia u žien a môže trvať aj niekoľko rokov.
- Veľké hormonálne zmeny – nočné potenie v tehotenstve často budúce mamičky vystraší, ale nie je potrebné sa obávať, telo v tomto období prechádza veľkou hormonálnou zmenou, ktorá sa prejavuje práve nadmerným potením. Možno práve nočné potenie vám napovie, že čakáte bábätko, môže to byť totiž jeden z raných príznakov tehotenstva. Rovnaké je to aj s nočným potením po pôrode alebo pri menštruácii.
- Cukrovka alebo aj diabetes – cukrovku často sprevádza postihnutie nervového systému, čo môže mať vplyv na nadmerné potenie v priebehu celého dňa i noci.
- Akútne infekčné ochorenie – tieto stavy sú len prechodné a po odznení infekcie problémy s potením rýchlo vymiznú.
- Chronické zápalové ochorenie – napríklad tuberkulóza, HIV, zápaly kostí, rakovina - tieto choroby najčastejšie sprevádza únava, teplota a nočné potenie na hrudi.
- Obezita
- Neurologické ochorenia – infarkt, poruchy autonomného nervového systému, epilepsia.
- Vysoký krvný tlak - nadmerným potením trpia prevažne ľudia, ktorí svoj vysoký krvný tlak neliečia.
- Spánkové apnoe – toto ochorenie spôsobuje tzv. Apnoické pauzy, čo sú stavy, kedy dotyčný na niekoľko sekúnd prestane úplne dýchať. U ľudí s neliečeným syndrómom spánkového apnoe sa nočné potenie vyskytuje až 3x častejšie ako u zdravých ľudí. Okrem nadmerného potenia je ďalším hlavným príznakom veľká únava spôsobená nekvalitným spánkom.
Podľa štatistík trpí zvýšeným potením približne 5% svetovej populácie. Ide o tzv. hyperhidrózu, ktorá sa vyznačuje nadmerným vylučovaním potu ako je potrebné na termoreguláciu tela. Môže sa jednať až o 5x vyššiu produkciu potu ako u človeka, ktorý touto chorobou netrpí. Príčinou hyperhidrózy je najčastejšie dedičnosť, jedná sa často o vrodenú dispozíciu.
Lieky
Užívate nejaké lieky? Objavuje sa nadmerné potenie práve po požití liekov alebo doplnkov stravy? Môže sa jednať o nežiaduci účinok, ktorý sa na vašom tele prejavuje práve potom. Nadmerné potenie je častým nežiaducim účinkom u hormonálnej antikoncepcie, antibiotík a antidepresív. Lieky ale v žiadnom prípade nevysádzajte, poraďte sa so svojím lekárom o iných možnostiach liečby.
Stres a životný štýl
Psychická pohoda je základ vášho zdravia. Ak ste neustále v strese alebo strachu, nadmernému poteniu sa zrejme nevyhnete. Veľký vplyv na nočné potenie môže mať nezdravý životný štýl, nadváha a skladba vášho jedálnička, najmä nedostatok vitamínov či minerálov.
Pozornosť je potrebné venovať potravinám, ktoré konzumujete najmä pred spaním. Pálivé ani horúce jedlá, nadmerná konzumácia alkoholu alebo cukru vám pokojné spanie neprinesie. Pozor tiež na niektoré druhy korenia napr. korenie, chilli, škoricu alebo cesnak.
Prostredie, v ktorom spíte
Prostredie, kde trávite celú noc, je pre váš spánok veľmi dôležité. Nočné potenie u mužov a žien môže mať nevinné vysvetlenie a je možné ho rýchlo napraviť. Prekúrená miestnosť, veľmi teplá a silná perina, či teplé pyžamo. To všetko môže byť príčinou nočného potenia. Tieto aspekty sú tiež najčastejšou príčinou nočného potenia u detí.
Ako zabrániť nadmernému poteniu?
Ak sa vám zdá, že vás nadmerné nočné potenie sprevádza dlho, poraďte sa so svojím lekárom. Určenie správnej diagnózy je vždy kľúčové. Po konzultácii s lekárom skúste zmeniť niektoré zo svojich návykov a upraviť životosprávu.
Niekoľko tipov, ako môžete proti nadmernému poteniu bojovať sami?
Úprava spálne
- Začnite úpravou spálne, kde trávite zhruba 8 hodín vášho dňa. Syntetické materiály, ktoré obmedzujú prirodzené odparovanie potu, vymeňte najlepšie za 100% bavlnu, ktorá dobre saje. Vymeňte nielen lôžkoviny, ale aj pyžamo. Lôžkoviny meňte aspoň dvakrát ročne, v lete a v zime.
- Každý večer pred spaním vyvetrajte, ideálna teplota pre zdravý spánok je okolo 18 ° C. Kým lôžkoviny a posteľnú bielizeň, ktoré sú nasiaknuté potom, často meníte, pozornosť by ste mali venovať tiež vášmu matracu.
- Ak už váš existujúci matrac zaslúži vymeniť, nepodceňujte výber nového matraca. Pri nadmernom potení vyberajte matrac z priedušného materiálu, ktorý má zároveň termoregulačné schopnosti. Veľmi dobré schopnosti na vetranie a čistenie majú sendvičové matrace, ktoré sú zároveň vhodné aj pre alergikov.
- Pri nadmernom potením odporúčame zaobstarať chránič matraca, ušetríte si náklady na obstaranie ďalšieho matraca.
Úprava hygienických návykov
- Ak vás trápi nadmerné potenie, dbajte na dôkladnú hygienu.
- Častejšie umývanie, dôkladné vysušenie pokožky a časté prezliekanie do suchej bavlnenej bielizne vám isto nočné potenie zmierni.
Zmena jedálnička a pitného režimu
- Jedzte striedmo, obmedzte tučné potraviny, vyhýbajte sa ostrému koreniu a alkoholu.
- Pri nadmernom potení sa veľmi rýchlo telo zbavuje tekutín, ktoré je potrebné telu späť dodať.
- Pitný režim je veľmi dôležitý, predídete tým možnej dehydratácii.
- Prevažnú časť vášho pitného režimu by mala tvoriť čistá voda.
Relaxácia a čas sám pre seba
- Jednou z veľmi častých príčin nadmerného potenia je stres alebo strach. Skúste sa stresujúcim situáciám vyhýbať alebo stres kompenzovať relaxáciou.
- Urobte si na seba viac času, odpočívajte.
- Vyskúšať môžete tiež bylinkové čaje pred spaním, ktoré vám pomôžu k pokojnému spánku, napr. šalviu alebo medovku.
- Pri nadmernom potení rúk sa odporúča kúpeľ z levandule alebo dubovej kôry. Vonné sviečky, bavlnené vrecúška naplnené levanduľou alebo napríklad aj relaxačné cvičenia.
Najnovšie články v kategórii: O spaní
Problémy so spánkom riešte v spánkovom laboratóriu
Kategória: Čo by vás mohlo zaujímať
Čo sa ale deje, keď spánok prestáva byť kvalitný? Keď nás trápi nespavosť, chrápanie narúša partnerský pokoj, alebo sa cítime neustále unavení? Potom nastáva chvíľa, kedy je potrebné vydať sa za odborníkov a zvážiť návštevu spánkového laboratória.
Overené spôsoby, ako uspať bábätko
Kategória: O spaní
Uspávanie bábätiek môže byť pre niektorých rodičov nočnou morou. Našťastie existuje mnoho spôsobov, ako vášmu dieťatku uľahčiť zaspávanie a ako mu zaistiť pokojný a zdravý spánok.
Ako spolu súvisí šťastie a spánok?
Kategória: O spaní
Vedecké štúdie a osobné skúsenosti nám jednoznačne ukazujú, že kvalita spánku má hlboký a často zásadný vplyv na naše pocity šťastia a celkovú kvalitu života.