Spánkové apnoe - choroba, ktorá môže ohroziť vaše zdravie
Kategória: O spaní
Syndróm spánkového apnoe, čiže sleep apnoea syndrome (SAS), je choroba známa ešte len menej ako 50 rokov. V dnešnej dobe sa jedná o časté a závažné ochorenie, ktoré ohrozuje pacientov rizikom rozvoja kardiovaskulárnych chorôb. U dospelej populácie sa syndróm spánkového apnoe objavuje najčastejšie vo veku 40-50 rokov a postihuje asi 21% mužov a 9% žien. V posledných rokoch nie je ale výnimkou, že sa spánkové apnoe objaví aj v 30 rokoch. Najviac sú postihnutí ľudia s ochorením ako sú obezita, diabetes a vysoký krvný tlak čiže hypertenzia.
Syndróm spánkového apnoe je charakterizovaný poruchou dýchania pri spánku, ktorá sa prejavuje zástavou dychu. Je sprevádzaný chrápaním a zníženou zásobou tela kyslíkom počas spánku. Spánkové apnoe je nebezpečná porucha, ktorú je potrebné čo najskôr liečiť.
Príčiny vzniku spánkového apnoe
Medzi hlavné rizikové skupiny pre rozvoj tejto choroby sú ľudia s nadváhou, fajčiari, ľudia, ktorí najmä večer pred spaním konzumujú veľké množstvo jedla, alkoholu, hypnotiká a ľudia s nepravidelným spánkom.
Priebeh spánkového apnoe
U pacientov so spánkovým apnoe dochádza k striedaniu dusenia a rýchleho prebudenia. Kvôli zovretiu hltanu, ktorým prechádza vzduch, sa chorý začne dusiť, pretože vzduch prestane prúdiť do pľúc. Vzniká tzv. apnoická pauza, pri ktorej nemôže chorý niekedy dlhšie ako 10 sekúnd dýchať.
Spánkové apnoe príznaky a prejavy
Nočné dusenie, aj tak by sa ochorenie spánkové apnoe dalo nazvať. U chorého dochádza počas noci k nápadnému hlasnému chrápaniu (ronchopatia).
Medzi hlavné prejavy spánkového apnoe patrí:
Nočné prejavy:
- hlasné a chronické chrápanie
- prebudenie s pocitom dusenia
- nekvalitný spánok a skoré ranné prebudenie
- nočný smäd
- nočné potenie
- absencia snov
- lapanie po dychu alebo dočasné zástavy dychu
- opakované budenie sa v noci
- náladovosť, podráždenosť alebo depresie
Denné prejavy:
- nadmerná denná únava a ospalosť
- ranná suchosť v ústach
- časté rýchle zaspávanie počas dňa
- zníženie pracovnej výkonnosti
- ťažkosti s koncentráciou a pamäťou
- bolesť hlavy
- poruchy nálady
Ak u seba alebo niekoho blízkeho niektoré z vyššie uvedených príznakov pozorujete, je podozrenie, že trpíte spánkovým apnoe a mali by ste navštíviť lekára.
Rizikové faktory vzniku spánkového apnoe
Spánkové apnoe môže postihnúť úplne každého z nás, dokonca sa nevyhýba ani deťom. Niektoré faktory ale vznik ochorenia zvyšujú:
- Obezita - ľudia s vyšším BMI (výpočet BMI) majú až 4x väčšie riziko, že u nich choroba prepukne.
- Zúženie dýchacích ciest a upchatý nos - môže byť dedičné alebo zúžené kvôli zväčšeným mandliam.
- Vek - väčší výskyt choroby je vo veku 40-50 rokov.
- Genetika - ak niekto z rodiny trpí týmto ochorením, je pravdepodobnosť rozvinutia choroby aj u vás.
- Alkohol, sedatíva alebo drogy - užívaním týchto látok dochádza k uvoľneniu svalov krku.
- Fajčenie môže spôsobiť zápalové procesy v krku. U fajčiarov je pravdepodobnosť rozvinutia spánkového apnoe až 3x vyššia ako u nefajčiarov.
- Ochorenie srdca - u osôb s chronickými srdcovými chorobami sa vyskytuje spánkové apnoe oveľa častejšie.
- Mŕtvica - u osôb po mŕtvici sa nočné apnoe rozvíja častejšie ako u zdravých ľudí.
Typy spánkového apnoe
Syndróm spánkového apnoe sa delí na 3 typy:
- Obštrukčné spánkové apnoe (OSAS) - predstavuje až 90% zo všetkých apnoe. Obštrukčné apnoe vzniká počas spánku, keď sa uvoľnia svaly v zadnej časti krku - čapík, mandle, bočné steny hrdla a jazyk. Uvoľnenie a relaxácia svalov spôsobí, že sa mäkké tkanivá zúžia alebo úplne uzatvoria, čím zablokujú priechod vzduchu. Mozog vyhodnotí, že nie je niečo v poriadku a dôjde ku krátkemu prebudeniu, aby sa priechodnosť ciest opäť obnovila. Vo väčšine prípadov býva prebudenie veľmi rýchle a krátke, preto si ho väčšina ľudí nepamätá. Táto situácia sa môže opakovať veľakrát za noc. Regeneračná fáza spánku je tým narušená a spôsobuje rannú ospalosť. Ľudia, ktorí trpia syndrómom spánkového apnoe, si pritom nemusia byť vedomí, že majú narušené spanie. V bdelom stave nemôže k uzavretiu dýchacích ciest nikdy dôjsť, pretože mozog udržiava dýchacie cesty aj jazyk v aktívnom stave, čo zabraňuje k ich uzatvoreniu.
- Centrálne spánkové apnoe - jedná sa o menej častú formu spánkového apnoe, ktorá vzniká pri postihnutí centrálneho nervového systému. Nastáva, keď mozog nevysiela dostatočne signály do dýchacích svalov, čo na chvíľu spôsobí stratu dýchania.
- Zmiešané spánkové apnoe - jedná sa kombináciu predchádzajúcich dvoch typov.
Diagnostika a vyšetrenie spánkového apnoe
Diagnostikou spánkového apnoe sa zaoberajú spánkové laboratóriá, spánkové centra a pľúcne oddelenia (pneumológie), kde vám bude vykonané kompletné polysomnografické (PSG) vyšetrenie a odporučená liečba. Pre správne určenie diagnostiky sa sledujú tieto údaje:
- EEG,
- krvný tlak,
- chrápanie,
- saturácia kyslíku v krvi,
- srdečná frekvencia,
- respiračné pohyby hrudníka,
- vzduchové prúdenie pri dýchaní
Testovanie prebieha buď priamo v spánkovom laboratóriu, kde zostane pacient cez noc, alebo môže monitorovanie prebiehať aj doma pomocou zapožičaného prístroja. Zoznam spánkových laboratórií a centier nájdete tu. Pre určenie správnej liečby vás môže ešte lekár poslať na ďalšie vyšetrenia napr. ORL, alergológiu alebo neurológiu.
Výsledkom vyšetrenia sa získa apnoe-hypopnoe index, ktorý udáva počet apnoe za hodinu spánku. O syndróme spánkového apnoe (SAS) hovoríme vtedy, ak sa počet apnoe opakuje viac ako 10x za hodinu a trvá dlhšie ako 10 sekúnd. V ťažkých prípadoch sa tento stav môže opakovať až 30x v priebehu hodiny, čo už je patologické, čiže ťažké spánkové apnoe. Apnoickí pacienti trávia väčšinu spánku v prvom a druhom štádiu, na hlboký spánok a REM fázu pripadá iba 20% z celkového času spánku.
Prečo je spánkové apnoe škodlivé?
Nadmerná únava a ospalosť môže tiež viesť k tomu, že ľudia zaspia pri riadení vozidla alebo v iných veľmi nebezpečných situáciách. Nemožnosť sa v noci nadýchnuť vníma telo chorého človeka ako ohrozujúci stav. Počas tohto stavu sú vyplavované tiež stresové hormóny do krvi, ktoré môžu neskôr vyvolať rôzne zápaly, zvyšujú zrážanlivosť krvi alebo poškodzujú cievy, čo môže zvýšiť riziko srdcového infarktu.
Spánkové apnoe liečba
Liečba spánkového apnoe je závislá od závažnosti a konkrétnych príznakov, ktoré sa u pacienta prejavujú.
Ako sa teda spánkové apnoe lieči?
V ľahších prípadoch apnoe môže byť liečba jednoduchá, odporúča sa nákup zdravotného vankúša, ktorý pomáha rovnomernému priechodu vzduchu dýchacími cestami. Väčšinou lekár odporučí len úpravu životného štýlu, napr. redukciu hmotnosti, prestať fajčiť, zákaz pitia alkoholu pred spaním. V prípade alergií, môže byť odporučená alergologická liečba.
Pri ťažších prípadoch apnoe sú k dispozícii prístroje, ktoré pomáhajú pacientom v noci s dýchaním. Existuje niekoľko typov prístrojov pre liečbu spánkového apnoe, ale prístroj CPAP (Continuous Positive Airway Pressure) patrí medzi najčastejšie. Prostredníctvom masky udržuje tento prístroj trvalý pretlak v dýchacích cestách. Dýchacie cesty zostanú počas spánku otvorené a nedochádza k pauzám v dýchaní. Táto liečba je pre väčšinu pacientov, najmä zo začiatku liečby, veľmi nekomfortná, pretože prístroj spôsobuje hlučnosť a vysychanie úst a nosa. Väčšina pacientov si neskôr na "apnoe masku", ako je niekedy tiež prístroj medzi pacientmi nazývaný, zvykne.
Ďalej je možná aj operatívna liečba pomocou chirurgického zákroku. Medzi najčastejšie používané metódy patrí nosová chirurgia, napr. plastika nosnej prepážky, odstránenie mandlí a pod. Ďalej sa používa tracheostómia alebo rádiofrekvenčná termoterapia.
Liečba spánkového apnoe svojpomocne
Ak máte podozrenie, že touto chorobou trpíte, skúste sami dopady spánkového apnoe zmierniť. Pokúste sa zredukovať svoju váhu, obmedziť pitie alkoholických nápojov a dodržiavajte tzv. spánkovú hygienu.
Zásady spánkovej hygieny:
- Zhruba 5-6 hodín pred zaspaním nepite kávu, čierny alebo zelený čaj ani energetické nápoje.
- Do každého dňa zaraďte pohyb. Začnite s behaním, ktoré je v poslednej dobe stále obľúbenejšie. Pokiaľ začínate, tak nezabudnite na kvalitné bežecké topánky.
- Posledné jedlo jedzte 3-4 hodiny pred spaním.
- Obmedzte alebo najlepšie úplne vynechajte pitie alkoholu pred spaním, alkohol vám ku kvalitnému spánku naozaj nepomôže.
- Nikotín má tiež povzbudzujúce účinky, preto pred spaním obmedzte aj fajčenie.
- Ku kvalitnému spánku vám isto pomôže krátka prechádzka po večeri.
- Vo večerných hodinách obmedzte sledovanie televízie alebo mobilného telefónu. Televízia aj mobil by mali zostať mimo spálne.
- Po večeri už nepracujte a neriešte dôležité témy, tento čas venujte relaxácii a príjemným činnostiam.
- Spálňa by mala byť pred spaním vyvetraná, ideálna teplota pre spánok je medzi 18-20º C. Nezabudnite na kvalitný matrac, ticho a tmu. Vyberajte si pre spánok tiež kvalitné bavlnené prádlo, v ktorom sa nebudete v noci potiť.
- Uľahnite a vstávajte každý deň približne v rovnakom čase, vrátane víkendov.
Spánkové apnoe a invalidný dôchodok
Ak je ochorenie v takom štádiu, že vás obmedzuje tiež vo vašom zamestnaní, poraďte sa so svojím lekárom o možnosti požiadať si o invalidný dôchodok. Žiadosť o invalidný dôchodok je možné podať na okresnej správe sociálneho zabezpečenia podľa miesta trvalého bydliska.
Spánkové apnoe u detí
Aj napriek tomu, že spánkové apnoe postihuje predovšetkým staršiu populáciu, nevyhýba sa ani deťom vo veku od 3-6 rokov. Spánkové apnoe u detí je rovnako ako u dospelých nebezpečné, v prípade, že nie je liečené. U detí môže spôsobiť problémy s učením, náladovosť, problémy so správaním, slabšie výkony v škole, alebo tiež vysoký krvný tlak a srdcové ťažkosti.
U detí je vo väčšine prípadov spánkové apnoe následkom zväčšených nosových alebo krčných mandlí. U niektorých detí môže chorobu spôsobiť vrodená tvárová vada, ktorá spôsobí zúženie dýchacích ciest, napr. menšia čeľusť, užšie hrdlo pod.
Rovnako ako u dospelých je hlavným príznakom hlasné chrápanie. Medzi ďalšie príznaky spánkového apnoe u detí patrí dýchanie ústami, nadmerné nočné potenie, nočné pomočovanie, nadmerná spavosť, agresivita a problémy so správaním.
Liečba spánkového apnoe u detí
Vzhľadom na to, že najčastejšou príčinou choroby sú zväčšené krčné alebo nosné mandle, obvyklou liečbou je odstránenie týchto mandlí čiže tonzilektómia a adenotómia. Ak majú rodičia podozrenie, že ich dieťa trpí touto poruchou spánku, je potrebné čo najskôr navštíviť detského lekára. Lekár potom urči závažnosť poruchy spánku a odporučí liečbu na základe príznakov a výsledkov testov spánku.
Spánkové apnoe v tehotenstve
Riziko spánkového apnoe je tiež vyššie v priebehu tehotenstva, viac sú postihnuté ženy, ktoré už pred otehotnením mali nadváhu alebo v priebehu tehotenstva výrazne pribrali. Rastúce bábätko v maternici matky dvíha bránicu, čo znižuje tiež kapacitu pľúc. Nespavosť v tehotenstve môže byť ale tiež spôsobená vplyvom zlého dýchania, bolestí chrbta a častejších nočných návštev toalety. Štatistiky a štúdie uvádzajú, že spánkové apnoe v tehotenstve trápi 15-35% žien a môže súvisieť s rozvojom preeklampsie, cukrovkou a predčasným pôrodom. Preto sa aj v tehotenstve odporúča toto ochorenie nepodceňovať a konzultovať so svojím lekárom.
Zdroj obrázkov: www.pixabay.com
Najnovšie články v kategórii: O spaní
Problémy so spánkom riešte v spánkovom laboratóriu
Kategória: Čo by vás mohlo zaujímať
Čo sa ale deje, keď spánok prestáva byť kvalitný? Keď nás trápi nespavosť, chrápanie narúša partnerský pokoj, alebo sa cítime neustále unavení? Potom nastáva chvíľa, kedy je potrebné vydať sa za odborníkov a zvážiť návštevu spánkového laboratória.
Overené spôsoby, ako uspať bábätko
Kategória: O spaní
Uspávanie bábätiek môže byť pre niektorých rodičov nočnou morou. Našťastie existuje mnoho spôsobov, ako vášmu dieťatku uľahčiť zaspávanie a ako mu zaistiť pokojný a zdravý spánok.
Ako spolu súvisí šťastie a spánok?
Kategória: O spaní
Vedecké štúdie a osobné skúsenosti nám jednoznačne ukazujú, že kvalita spánku má hlboký a často zásadný vplyv na naše pocity šťastia a celkovú kvalitu života.